Kamp Yapmaya Yeni Başlayanlar için Temel Araç Gereçler Nelerdir?

Bildiğiniz üzere her kamp birbiri ila aynı olmuyor. Zor koşullar içeren ekstrem kamplar olduğu gibi şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve sakinleşmek için yaptığımız keyfi kamplar da oluyor. Bunların dışında karavanla gidip birkaç ay kamp modunda olduğumuz da oluyor. Bu yüzden her kamp koşuluna uygun şekilde araç gereçleri size tasnif edip anlatacağız.

1)Barınma

Yaşamın temel ihtiyacı olan barınma için kampta 3 olasılık var bunlardan ilki çadırlar;

Çadır seçimi yaparken tecrübesizseniz kurumu kolay iskeleti sağlam çadırlardan tercih etmenizi öneririz. Özellikle sulak bir bölgede kamp yapmayı planlıyorsanız mutlaka yağmurluğu olan bir çadır kullanın. Sıcak yaz aylarında yapacağınız kamplar için sinekliği olan bir çadır tercih etmeniz sizin yararınıza olur. Çadırın en önemli bir diğer parçası da çadır altı yaygıdır. Çadırın üzerinden akıp süzülen yağmur damlaları çadırın altında biriktiği için çadır zemini minik bir gölcük haline gelebilir. Genelde bu parça setlerden çıkıyor lakin çıkmazsa bir parça muşamba ile eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kamp için kullanılabilir ikinci barınma olanağı karavanlardır;

Karavanlar çadırlara nazaran daha güvenliklidir yağmur soğuk hava ve vahşi yaşamdaki hayvanlardan korunabilme gibi birçok olumlu yanları olmasına rağmen tabii ki de çadırlardan kat ve kat daha pahalıdırlar. Ayriyeten çekme karavana sahip olabilmek için çekiş gücü sağlam bir arabaya da sahip olmanız gerekiyor. Ama keyif sürecek ve durumu iyi olan okurlarımıza tavsiyelerimiz klasik çekme karavan ve motokaravanlardır.

Motokaravanların en avantajlı yanı arabanın tüm olanaklarına aradaki karavanınızda da sahip olabiliyorsunuz. Müzik klima vb.

Bir diğer barınma olanağı da karavan ve çadırın ortak yavrusu araba üstü çadırlar diyebiliriz;

Araç üstü çadırları kullanabilmek için en önemli etken SUV veya 4×4 model bir araca ve bu aracın da tavan taşıma sistemine sahip olmasıdır. Börtü böcekten ve vahşi yaşamdan, yağmur yağdığında oluşabilecek havuzdan yukarda olması araç üstü çadırın normal çadıra kıyasla avantajları diyebiliriz. Tabi dezavantajları da var o da şu ki araba kullanırken ses yapabiliyor ve arabanın aerodinamiğini etkileyebiliyor, çadır açıkken arabayı kullanmanız imkansız hale geliyor katlamanız gerekiyor. Araç üstü çadırın karavana göre avantajları da karavanın geçemeyeceği dağ ve engebeli arazilere aracın üstünde çok rahat şekilde çıkabiliyor. Bu yönü ile karadeniz bölgesinde yapacağınız kamplar için biçilmiş kaftan oluyor.

2) Uyku gereçleri

Eğer gerçekten kamp yapmaya kararlı ve istekliyseniz mutlaka iyi bir tulum almanızı öneririz ama tek seferlik bir hevesse kendinizi hiç bu masraflara sokmadan evdeki yorgan ve yastıkla ortalama sıcaklıkta bir bölgede idare edebilirsiniz. Ama bizim tavsiyemiz tabii ki zor ısı koşullarına dayanabilen uzun ömürlü bir uyku tulumundan yana. Bunun yanında bu tulumun boyunuza göre olması da önemli bir konudur eğer açıklık kalırsa ısısal deformasyonlar ortaya çıkar. Aynı zamanda hafif ve kompakt hale gelebilen tulumlar yapacağınız teknik ve ekstrem kamplarda daha avantajlı olur.

Bu tulumların altına sereceğiniz matlarda köpük ve plastik matlar olacağı gibi bizim tavsiyemiz şişme matlardan yana. Şişme matlar plastik matlardan çok daha rahat ve yerdeki engebeyi hissettirmiyor. Konforlu bir uyku yaşamış oluyorsunuz.

Eğer arabada uyumayı tercih edenlerdenseniz arabaya uygun şişme yatakları size tavsiye ederiz.

3) İkinci dereceden ihtiyaç kamp malzemeleri

Kafa lambası el lambasının yerine daha işlevsel olduğundan tavsiye ediyoruz

Katlanır masa ve sandalyeler özellikle kendinize kuracağınız kamp sofraları ve ateş başı eğlenceniz için gerçekten önemlidir.

Keyfini çıkarabilmeniz için yanınızda kurabileceğiniz bir hamağı kesinlikle öneririz.

Bunların yanında ek muşamba ip götürün fazla güneşte veya yağmurda iyi bir sığınak haline gelebiliyor.

Çadırda kullanacağınız ışığınız, kamp duşunuz, karabinanız ve sineksavarlarınızı da unutmayın.

İzole bant muhtemelen bunlardan en gereklileri diyebiliriz. Çadırlarınızın olası yırtılmalarını, soğukta eli üşütecek metalleri, ayakkabıyı yağmur geçirmez hale getirmek ve birçok alanda daha bu bantı kullanabilirsiniz.

4) Vahşi doğada yaşam

Keskin bir kamp bıçağı teknik bir kampın olmazsa olmazı lakin bir tesiste kamp yapacaksanız evdeki bıçak da işinizi görür. Ama teknik ve doğayla bütünleşmiş bir kampta kamp bıçağına sahip olmalısınız. Ve aynı şekilde çok amaçlı bir çakı, ateş başlatıcı ve paracord ipini de yanına eklemelisiniz. Tabii ki bir ilk yardım kitini unutmamalısınız doğada sizin neyin karşılayacağı hiç belli olmaz.

5)Kamp mutfağı

İyi kalite bir termos kamp dışında yapacağınız pikniklerde de size çok yardımcı olabilir. Ama teknik bir kampta büyük bir termostansa yeterli bir matara daha çok işinizi görür.

Kilitli poşetler sizin için kurtarıcı bir parça olabiliyor.

Kamp ocağı ateş yakmaya uygun olmayan ortamlarda sizin için çok güzel bir alternatif oluyor. Yemek yapması daha dengeli ve güvenli oluyor. Uzun ömürlü kullanabileceğiniz titanyum tencere tava ve çatal bıçak seti keyif kamplarınız için önemli parçalardır.

Sıcak havalarda bagajımızda iyi bir soğutucu sizin için nimete dönüşebiliyor.

Bu yazımızda keyif kampları ve teknik ekstrem kamplar için gerekli olabilecek malzemeler ve temel kamp malzemelerinden bahsettik.

Merak ettiğiniz veya aklınızın takıldığı bir konu olursa bunları yorumda belirtebilirsiniz. Size iyi kamplar diliyor, keyfinizin ve eğlencenizin eksik olmamasını umuyoruz.

Leave a Comment