Pusulasız Nasıl Yön Bulunur ?

Pusulanızı yanınıza almadıysanız ya da pusulanızı kaybettiyseniz, evrenin velinimetleri güneş, yıldızlar ve ay gibi doğanın mucizeleri size yönünüzü göstermek için bekliyor olacak. Gelin doğada yön bulmaya birlikte göz atalım.

Güneşe dayalı yön bulmak

Güneş, pusula olmadan yön bulmak için en önemli araçtır. Yönünüzü ve ne kadar yol aldığınızı belirlemek için kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, ufukta çevresinden sıyrılan bir nesne bulun ve bulunduğunuz yere göre nerede durduğunu işaretleyin. Ardından, her saat başı kendinizi hareket ettirin, böylece orijinal nesnenize geri döndüğünüzde ufuktaki yeni bir nesneyle aynı hizaya gelsin. Bu size ne kadar yol kat ettiğinize dair bir fikir verecektir ve yönünüzü bulmak için de kullanılabilir. Eğer kuzeye ya da güneye seyahat ediyorsanız, güneşin doğduğu ve battığı yerleri işaretleyin. Bu çizgiler kutupları (kuzey veya güney) gösterir. Doğu veya batıya seyahat ediyorsanız, gün boyunca güneşin gökyüzündeki en yüksek noktasını arayın; buna meridyen denir. Kuzeye seyahat ederken, ufuk sizden uzağa doğru uzanıyor gibi görünmelidir; güneye seyahat ederken, sanki geri çekiliyormuş gibi küçülüyor gibi görünecektir. Bu sayede yönünüzü bulmuş olacaksınız.

Yosunlar sayesinde yön bulmak

Yerdeki yosunlar hangi yönün kuzey olduğunun iyi bir göstergesi olacaktır. Bunun nedeni yosunun sadece ağaçların kuzey tarafında yetişmesidir. Doğru yönde yürüyüp yürümediğinizi anlamak için etrafınızdaki ağaç gövdelerine bakmanız yeterlidir; eğer üzerlerinde yosun yetişmiyorsa, kuzeyi gösterdiklerini bilirsiniz.

Yıldızlara bakarak yön bulmak

Yönünüzü bulmanın bir başka yolu da yıldızlara bakmaktır. Kutup Yıldızı, kuzeye seyahat ederken rehber olarak kullanılabilecek parlak bir yıldızdır. Ormanda kaybolduysanız ve gece vakti ise, gökyüzüne bakın; diğerlerinden daha parlak parlayan büyük bir yıldız olmalıdır. Bu sizin yön bulma rehberiniz olacaktır.

Karınca yuvası ile yön bulmak

Ormanda kaybolduysanız ve eve dönüş yolunu bulmanız gerekiyorsa, bir karınca yuvası rehber olarak kullanılabilir. Karıncalar yuvalarını her zaman kuzey-güney yönünde inşa ederler, bu nedenle bir tane bulursanız, o yönü arayın ve içinde yürüyün.

Ay’a bakarak yön bulmak

Ormanda kaybolduysanız ve evinizin yolunu bulmanız gerekiyorsa, gökyüzüne bakın. Ayın konumu size hangi yönün kuzey olduğunu söyleyebilir. Eğer ağdalanıyorsa (büyüyorsa), büyüdüğü yere doğru yürüyün; eğer küçülüyorsa (küçülüyorsa), küçüldüğü yere doğru yürüyün.

Önemli

Bilmediğiniz bir bölgede yürüyüş yaparken veya kamp kurarken her zaman bir pusula taşıyın. Kaybolursanız, pusula geri dönüş yolunuzu bulmanıza yardımcı olabilir.

Leave a Comment