Kamp Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Kamp yapılırken nelere dikkat edilir ?

Kamp yapmak harika bir deneyim ve eğlenceli bir iş olabilir ancak bazı ciddi detayları da vardır. Güvenli ve sağlıklı bir kamp gezisi için dikkat etmeniz gerekenleri derlediğimiz bu içeriği okuyarak iyi bir kampçı olabilirsiniz.

Kamp yapmak her zaman kolay değildir. Bir gezi planlamak tüm beklentileri aşar, ancak bu rehberdeki tavsiyelerle yapılabilir. Seyahatiniz için en iyi ekipmanı nasıl seçeceğinizi, nasıl yiyecek hazırlayacağınızı ve ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu, nasıl ateş yakacağınızı ve kullanacağınızı, ekipmanla ilgili kimin eğitime ihtiyacı olduğunu, güvenlik ipuçlarını ve çok daha fazlasını öğrenin.

Kamp alanınızı su kaynaklarından uzak tutun

Kamp yapmak oldukça zor olabilir, özellikle de fazla deneyiminiz yoksa ve nerede kamp yapacağınıza karar vermeniz gerekiyorsa. Kamp yaparken dikkat etmeniz gereken birden fazla konu vardır. Bu nedenle, vahşi doğada kamp yapmak için ideal bir yeri nasıl bulacağınızı bilmek her zaman önemlidir.

Yırtıcı hayvanlara dikkat edin

Ne tür bir kamp yapmayı planlıyor olursanız olun, ormanın yaşayan bir şey olduğunu unutmayın. Bu yüzden onun sağlığını korumaya yardımcı olun ve ikimiz de daha iyi durumda olalım.

Dünya bizim sınıfımızdır ve orman da yaşayan bir sınıftır. Sadece sokaklarda olanları değil, dünya üzerinde var olan tüm yaşamı önemsiyoruz. Ancak bazen ona saygı göstermeyi unutuyoruz. Bu yüzden yürüdüğünüz yere dikkat edin ve canlılara rahatsızlık vermemek için patikalarda kalın.

Dinlenmiş bir şekilde yola çıkın

Kamp yapmak arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmek için harika bir yoldur, ancak doğru planlama yapmazsanız stresli bir deneyim olabilir. Fiziksel koşulların ağırlaşması sonucu ortaya çıkabilecek gerginliklerin kötü yönetilmesi sonucunda o arkadaşınızla kanlı bıçaklarla dönebilirsiniz. Mutlaka bir arkadaşınızla gidin. Çünkü doğada başınıza gelebilecek çok fazla olumsuz şey olabilir ve bu olumsuzluklarla tek başınıza mücadele edemeyebilirsiniz. Bu nedenle her zaman sırtınızı dayayacağınız güvenilir bir arkadaşınızın olması her zaman iyidir.

Hava durumuna bakmayı unutmayın

Açık havada fırtınalar ve şehirlerde yağmur son derece tehlikeli olabilir. Dışarı çıkarsanız, kendinize dikkat etmeniz ve güvende kalmaya çalışmanız gerekir. Ayrıca yıldırım, toprak kayması ve çamur kayması riski de vardır. Bu yüzden acele edin ve eğlenceye ara verin!

  • Nehir veya göl etrafında iseniz taşkınlardan ötürü hemen yüksek ve güvenli bir yere geçin.
  • Yemek ve içecek gibi önemli malzemelerinizi çadır içine alın ve fırtına dinginleşene kadar çadır içinden çıkmayın.
  • Kamp alanınız eski bir ağaç etrafında ise hemen orayı terk etmeniz gerekir. Fırtınalarda kopan dallar yere büyük bir şiddetle düştüğü için ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Kamp yapacağınız alanı bir yakınınıza söyleyin

Uzun süreli kamp yapacaksanız yerel jandarmayı bilgilendirmeniz de faydalı olabilir. Maddi durumunuza bağlı olarak uydu telefonları veya GPS cihazları da hem navigasyon için hem de acil durumlarda çok faydalı olabilir.

Bu, seyahatinizin en önemli ve faydalı kısmıdır. Gideceğiniz yer, kalacağınız yerler ve orada ne kadar kalacağınız hakkında bilgi edinin. Bu şekilde, birisi size bir şey hakkında soru sormaya gelirse, onlar için zaten bir cevap hazırlamış olursunuz.

Malzemelerinizi eksiksiz almaya özen gösterin

Dışarıda zaman geçirmeniz gereken bir durumda, sağlığınıza ve vücudunuza dikkat edin. Hayatınız buna bağlıdır. Bu nedenle, tehlikeli durumlardan ve yaralanmalardan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmalısınız. Bir kaza veya diğer tehlikeli durumlarda, önlemenin tedaviden daha iyi olduğunu göz önünde bulundurun. Kendinizi bu durumlarla yüzleşmek için önceden uygun şekilde hazırlayın.

Hayatınızı kurtarmanın yanı sıra, zamanınızdan ve enerjinizden de tasarruf edebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, yanınızda doğru ekipmanı getirmektir. Akıllıca seçim yapın, ama önce güvenlik.

Yediklerinize dikkat edin

Kamp yaparken, bunu kilo vermek için bir neden olarak kullanmayan pek çok insan var. Ayrıca, doğada doğru miktarda kalori almak çok daha zordur. Bununla birlikte, yemeğinizi dikkatlice planlar ve sizin ve vücudunuz için neyin sağlıklı olduğuna dair bazı temel kurallara uyarsanız, evde doğayla baş başa kalmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kamp yapmak dışarıda olmayı içeren bir aktivitedir, ancak bu vahşi doğada kalışınızın rahatlatıcı bir tatil olacağı anlamına gelmez. İyi bir diyet ve hazırlık kamp turunun önemli bir parçasıdır, bu nedenle nasıl sağlıklı besleneceğinizi ve uzun yolculuklara nasıl hazırlanacağınızı anlamanız önemlidir. Kamp yemekleri sağlıklı ve doyurucu olmalı, aynı zamanda hafif olmalıdır, böylece kendinizi iyi hissedebilir ve doğadaki her günün tadını çıkarabilirsiniz.

Kamp alanındaki nehir suyunu içmeyin. Genellikle saf değildir ve içme suyu için hijyenik gereklilikleri karşılamaz.

Leave a Comment